Two accidents occurred Orllat Drenas. Snow is building up on the road and cars are moving slower the rate.

snowPolice located the scene has indicated that no one was hurt.

Way of the nation today has been blocked for two hours near Kalimash tunnel due to large snow precipitation.

The situation is extremely difficult as the snow has reached up to 40 cm thick.

Unlike highways in Albania, Kosovo’s up to these moments is passable.

Lieutenant Hazir Berisha, regional police spokesman in Prizren, told Indeksonline that traffic on Highway Vermicë-Gjergjicë is negotiable and not a trouble for drivers.

Other highways and local roads are passable throughout the territory of Kosovo.

Police have reported that by 18:00, it is not blocking any road in Kosovo.

Peja Street-Tower-Rozaje presents difficulties in the market, but is passable for all types of vehicles.

Captain Baki Kelani, Kosovo police spokesman, has announced that, as a result of snow on the way there have been several traffic accidents.

He said so far police have not noticed any road cleared of snow.

“Once we see that the road is blocked by snow, then immediately ask the company that is responsible to intervene,” said Kelani. / Indeksonline /

Albanian

(E plotësuar) 2 aksidente kanë ndodhur në Orllat të Drenasit. Në rrugë ka filluar të ketë ngrica dhe veturat po lëvizin me një shpjetësi të ngadalshme.

Policia që ndodhet në vendin e ngjarjes ka bërë të ditur se nuk ka të lënduar.

Rruga e kombit sot ka qenë e bllokuar për dy orë afër tunelit të Kalimashit për shkak të reshjeve të mëdha të borës.

Gjendja paraqitet tejet e vështirësuar pasi që bora ka arritur trashësinë deri në 40 cm.

Ndryshe nga autostrada në Shqipëri, ajo e Kosovës deri në këto momente është e kalueshme.

Toger Hazir Berisha, zëdhënës rajonal i policisë në Prizren, ka deklaruar për Indeksonline se, qarkullimi në autostradën Vermicë-Gjergjicë është i kalueshëm dhe nuk paraqet telashe për ngasësit.

Edhe rrugët tjera magjistrale dhe lokale janë të kalueshme në gjithë territorin e Kosovës.

Policia ka raportuar se deri në orën 18:00, nuk është bllokuar asnjë rrugë në Kosovë.

Rruga Pejë-Kullë-Rozhajë paraqet vështirësi në qarkullim, mirëpo është e kalueshme për të gjitha llojet e automjeteve.

Kapiten Baki Kelani, zëdhënës i Policisë së Kosovës, ka bërë të ditur se, si pasojë e borës në rrugë ka pasur disa aksidente në komunikacion.

Ai tha se deri me tani Policia nuk ka vërejtur ndonjë rrugë të pa pastruar nga bora.

“Në momentin që në vërejmë që rruga është e bllokuar nga bora, atëherë menjëherë kërkojmë nga kompania që është përgjegjëse që të intervenojë”, ka thënë Kelani./Indeksonline/

Source

2 thought on “Blocked the Path of The Nation”
  1. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

Comments are closed.

pornjk, pornsam, xpornplease, joyporn, pornpk, foxporn, porncuze, porn110, porn120, oiporn, pornthx, blueporn, roxporn, silverporn, porn700, porn10, porn40, porn900